Artykuły i porady
Czy korekta dofinansowania do pensji niepełnosprawnych to obowiązek pracodawcy. Artykuł POPON w Dzienniku Gazecie Prawnej
Posiadam wysoki wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Co miesiąc składam wniosek o dofinansowanie do wynagrodzeń do PFRON. Kilku pracowników oczekiwało na przyznanie im stopnia niepełnosprawności przez powiatowe zespoły i nie pobieraliśmy na nich refundacji. Po dwóch miesiącach oczekiwania przedstawili orzeczenia kwalifikujące ich do korekty dofinansowania. Czy jako pracodawca mam obowiązek złożenia korekty do funduszu, czy jest to tylko mój przywilej?
Pracodawca, aby otrzymać dofinansowanie do wynagrodzeń, składa wniosek (druk Wn-D) i informację (załącznik INF-DP) w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczy. Wzory wniosku i informacji stanowią załączniki do rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 23 grudnia 2014 r. w sprawie miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1988).
Standardowa procedura jest taka, że po otrzymaniu informacji i wniosku Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych:
- sprawdza je pod względem rachunkowym i formalnym, a w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w ciągu 14 dni roboczych od ich otrzymania informuje pracodawcę o nieprawidłowościach i wzywa do ich usunięcia pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania,
- ustala, czy pracodawca posiada zaległości w zobowiązaniach wobec funduszu przekraczające 100 zł,
- ustala kwotę przysługującego dofinansowania,
- przekazuje należność na rachunek bankowy pracodawcy w ciągu 25 dni od otrzymania kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku o dofinansowanie oraz informuje pracodawcę o sposobie jego ustalenia, jeżeli różni się ono od kwoty wskazanej we wniosku,
- powiadamia o numerze referencyjnym programu po-mocowego, na podstawie którego pomoc ta jest udzielana.
Zanim jednak pracodawca złoży wniosek o dofinansowanie, musi prawidłowo ustalić stan zatrudnienia osób niepełnosprawnych w firmie. Kwestie wliczania pracowników do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych w razie przedstawiania nowych i kolejnych orzeczeń o niepełnosprawności reguluje art. 2a ustawy o rehabilitacji. Nakazuje on zwiększać ten stan od dnia przedstawienia pracodawcy orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność zatrudnionego.
W przypadku uzyskania nowego orzeczenia o niepełnosprawności pracodawca może, ale nie musi korygować dofinansowania za miesiące, kiedy oczekiwał na ten dokument. Uzyskiwanie refundacji płac z PFRON jest przywilejem, a nie obowiązkiem. Jeżeli nie ma stosownego wniosku pracodawcy, fundusz nie wypłaci pieniędzy. Jednak mając potwierdzenie niepełnosprawności pracownika i nie składając wniosku, firma narazi się na stratę refundacji, którą ma możliwość uzyskać.
Podstawa prawna
Art. 2a i 26a-26c ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.).
Autor: Mateusz Brząkowski radca prawny
Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna