Artykuły i porady

Liczy się dzień rozpoczęcia pracy. Komentarz POPON w Dzienniku Gazecie Prawnej

Dodano: 2018-02-26 07:02:00

Niepełnosprawny powinien być wliczony do ogółu pracowników z dysfunkcjami od dnia podjęcia pracy, a nie zawarcia umowy o jej wykonywanie, jeśli nastąpiło to w odrębnych terminach.

Tak wynika ze stanowiska przedstawionego przez Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych (BON). O jego wydanie wystąpiła Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON), która miała wątpliwości, od kiedy można wliczać pracownika z uszczerbkiem na zdrowiu do wskaźnika takich podwładnych Co do zasady, art za ust i ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitant zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tj. Dz.U. z 2016 r. poz. 2046 ze zm) przewiduje, że od dnia przedstawienia pracodawcy orzeczenia potwierdzającego uszczerbek na zdrowiu.

POPON zapytał, w jaki sposób powinna postąpić firma, która podpisała umowę z nowym podwładnym 30 listopada 2017 r. Tego samego dnia przedstawił on orzeczenie o niepełnosprawności, ale jako termin rozpoczęcia pracy wskazany został 1 grudnia. Zdaniem organizacji nie jest jasne, od kiedy wliczać go do stanu zatrudnienia. Taka sama wątpliwość dotyczy tego, czy efekt zachęty, którego wykazanie jest niezbędne, aby firma mogła otrzymać na taką osobę dofinansowanie do wynagrodzenia, powinien być ustalony na 30 listopada czy 1 grudnia.

BON tłumaczy, że w takich sytuacjach firma powinna postępować zgodnie z art 26 kodeksu pracy. Przepis ten wskazuje, że stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy, a jeśli go nie wyznaczono, to w dniu ' jej zawarcia.

- Wprawdzie wyjaśnienie BON nie odnosi się wprost do przykładu zawartego w pytaniu POPON, ale można na jego podstawie wskazać, że skoro pracownik zaczął pracę 1 grudnia, to właśnie od tego dnia może być zaliczony do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych - mówi Mateusz Brząkowski, radca prawny z Kancelarii Prawnej TCC Corporate Lawy- ers. Dodaje, że analogicznie również efekt zachęty powinien być ustalony na dzień 1 grudnia.

 

Autor: Michalina Topolewska

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

 
« lista aktualności
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Człowiek - człowiek najlepsza inwestyja
Twoja sugestia