Artykuły i porady

POPON radzi czytelnikom TAXPRESS Prawo Pomocy Publicznej

Dodano: 2014-04-25 10:04:00

Jestem osobą niepełnosprawną i prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Dowiedziałem się, że z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych mogę uzyskać refundację składek emerytalnych i rentowych odprowadzanych do ZUS. Czy pomoc ta ma charakter pomocy de minimis?

Zgodnie z art. 25a ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r., nr 127, poz. 721 z późn. zm.), dalej ustawa o rehabilitacji, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych refunduje:

  1. osobie niepełnosprawnej wykonującej działalność gospodarczą obowiązkowe składki na ubezpieczenia:
  • emerytalne,
  • rentowe.

- w wysokości:

  • 100% kwoty obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe – w przypadku osób zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności;
  • 60 % kwoty obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe – w przypadku osób zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności;
  • 30% kwoty obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe – w przypadku osób zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawności.
  1. niepełnosprawnemu rolnikowi lub rolnikowi zobowiązanemu do opłacania składek za niepełnosprawnego domownika składki na ubezpieczenia społeczne rolników:
  • wypadkowe,
  • chorobowe,
  • macierzyńskie
  • emerytalno-rentowe.

Szczegóły wypłaty refundacji określone zostały w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 stycznia 2009 r. w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych (Dz.U.2009.Nr 8, poz. 42).

Warunkiem otrzymania refundacji jest opłacenie składek terminowo i w całości.

Zgodnie z art. 25c ust. 11 ustawy o rehabilitacji refundacja składek na ubezpieczenia społeczne jest udzielana na zasadach pomocy de minimis, określonych w przepisach prawa Unii Europejskiej.

W związku z powyższym Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych jako organ udzielający pomocy ma obowiązek wydać beneficjentowi pomocy zaświadczenie o pomocy de minimis albo zaświadczenia o pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie. Zaświadczenia o pomocy de minimis są przekazywane beneficjentom każdorazowo po udzieleniu pomocy przez PFRON. Beneficjent, który po otrzymaniu wypłaty refundacji składek na ubezpieczenia społeczne dokonał korekty złożonych dokumentów zwiększając bądź zmniejszając kwotę refundacji ogółem, otrzyma zaświadczenie „podstawowe” uwzględniające kwoty udzielonej pomocy po złożeniu dokumentów za dany miesiąc oraz zaświadczenie „korygujące” uwzględniające kwoty udzielonej pomocy po dokonaniu korekt.

Otrzymanie zaświadczenia o pomocy de minimis albo zaświadczenia o pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie nie wymagają kontaktu z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
 

Autor: Mateusz Brząkowski radca prawny
Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych
Źródło: Prawo Pomocy Publicznej

 

« lista aktualności
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Człowiek - człowiek najlepsza inwestyja
Twoja sugestia