Artykuły i porady
Rewolucja w dopłatach do pensji niepełnosprawnych. W Gazecie Prawnej pisze radca prawny Mateusz Brząkowski z Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych
Będą zmiany w dofinansowaniach, o które firmy mogą się ubiegać z PFRON. Dotyczą one wysokości tych kwot oraz zasad ich przyznawania.
Zgodnie z art. 26a ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.; dalej: ustawa o rehabilitacji) podmiotami uprawnionymi do ubiegania się o dofinansowanie do wynagrodzeń zatrudnionych pracowników niepełnosprawnych mogą być:
- pracodawca prowadzący zakład pracy chronionej,
- pracodawca zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i osiągający wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 6 proc.,
- pracodawca zatrudniający w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy mniej niż 25 pracowników.
Od nowego miesiąca
Zgodnie z art. 3 ustawy z 8 listopada 2013 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej (Dz.U. poz. 1645) wprowadzono zmiany do ustawy o rehabilitacji, które polegają na tym, iż od 1 kwietnia 2014 r. pracodawcy z otwartego rynku pracy oraz pracodawcy prowadzący zakład pracy chronionej (ZPChr) będą otrzymywać takie samo dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. To duża zmiana, ponieważ w poprzednich latach pracodawcy z otwartego rynku pracy mogli uzyskać tylko 70 proc. kwot dofinansowań, które przysługiwały ZPChr.
Nowością jest także to, że wysokość miesięcznego dofinansowania nie będzie zależała od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. W poprzednich latach wysokość dofinansowania uzależniona była od kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w grudniu roku poprzedniego. Pozwalało to na coroczną waloryzację wysokości kwot dofinansowania na podstawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanej na podstawie odrębnych przepisów. Zmiana pozwoli ustawodawcy na dokonywanie zmian kwoty dofinansowania bez konieczności zmiany wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, stanowiącej podstawę wyliczenia.
Jakie skutki
Przedsiębiorcy z chronionego rynku pracy otrzymają mniejsze dofinansowanie niż do tej pory. Natomiast kwota refundacji dla pozostałych pracodawców będzie nieznacznie wyższa. Maksymalne kwoty dofinansowań przedstawiamy na wykresach. Kwoty te będzie można zwiększyć o 600 zł w przypadku zatrudniania niewidomych oraz osób niepełnosprawnych, w odniesieniu do których orzeczono: chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, całościowe zaburzenia rozwojowe lub epilepsję.
W pozostałym zakresie zasady wyliczania i przyznawania dofinansowań się nie zmienią. Zatem aby uzyskać dopłatę do pensji niepełnosprawnego, należy m.in.:
- wykazać na każdego niepełnosprawnego pracownika tzw. efekt zachęty,
- przestrzegać zasady, iż kwota miesięcznego dofinansowania nie może przekroczyć kwoty 75 proc. faktycznie i terminowo poniesionych kosztów płacy,
- nie posiadać zaległości wobec PFRON przekraczających ogółem kwotę 100 zł,
- nie znajdować się w trudnej sytuacji ekonomicznej według kryteriów określonych w przepisach prawa Unii Europejskiej dotyczących udzielania pomocy publicznej, wyszczególnionych w: pkt 9–11 Wytycznych wspólnotowych dotyczących pomocy państwa w celu ratowania i restrukturyzacji zagrożonych przedsiębiorstw (Dz.Urz. UE seria C nr 244 z 1 października 2004 r., str. 2) oraz art. 1 ust. 7 rozporządzenia Komisji (WE) nr 800/2008 z 6 sierpnia 2008 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne ze wspólnym rynkiem w zastosowaniu art. 87 i 88 Traktatu (ogólnego rozporządzenia w sprawie wyłączeń blokowych; Dz. Urz. WE L 214 z 09 sierpnia 2008 r., str. 3),
- przekazywać wynagrodzenie niepełnosprawnego na jego konto albo przekazem pocztowym.
Maksymalne kwoty dofinansowania
Autor: Mateusz Brząkowski radca prawny pracujący w Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych
Źródło: Gazeta Prawna