Komunikaty

POPON przypomina! Zgoda lekarza na czas pracy osób niepełnosprawnych według ogólnych zasad

Dodano: 2014-07-10 09:07:00

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych przypomina, że mimo zmian w zakresie skróconego czasu pracy od dnia 10 lipca 2014 r., przepisy ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jednolity: Dz. U. 2011 r. Nr 127 poz. 721) nadal wskazują na wyjątek w tym zakresie.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o rehabilitacji -  przepisów art. 15 dotyczących szczególnych warunków czasu pracy nie stosuje się:

  1. do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz
  2. gdy, na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.

Koszty badań, o których mowa w ust. 1 pkt 2, ponosi pracodawca (art. 16 ust. 2 ustawy o rehabilitacji).

Oznacza to, że jeżeli osoba niepełnosprawna (bez względu na posiadany stopień niepełnosprawności) jest zatrudniona przy pilnowaniu lub gdy lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad osobą niepełnosprawną, na jej pisemny wniosek, wyrazi na to zgodę, to do tej osoby należy stosować przepisy dotyczące czasu pracy wynikające z Kodeksu pracy (Dział 6 Czas pracy), a nie z ustawy o rehabilitacji.

Oznacza to, że czas pracy osoby niepełnosprawnej, która uzyskała zgodę lekarza, nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. Przepis Kodeksu pracy wskazuje normy czasu pracy przeciętnie, tzn. że możliwy jest rozkład czasu pracy w ten sposób, iż będzie on uwzględniał w niektórych dniach lub tygodniach świadczenie pracy w wyższych normach czasu pracy.

Do osób z niepełnosprawnością zatrudnionych przy pilnowaniu oraz posiadających zgodę lekarza stosujemy także przepisy dotyczące możliwości pracy w porze nocnej oraz w godzinach nadliczbowych. Natomiast osobom ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności nie przysługuje prawo do skróconej normy czasu pracy (7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo).

Przepisy prawne nie określają treści zaświadczenia lekarskiego wystawianego na podstawie art. 16 ustawy o rehabilitacji. Najważniejsze, aby z tego zaświadczenia wynikało niestosowanie wobec pracownika ON przepisu art. 15 ustawy o rehabilitacji (w całości albo w części np. tylko w kwestii pracy w godzinach nadliczbowych).

« lista aktualności
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Człowiek - człowiek najlepsza inwestyja
Twoja sugestia